21.08.21

"Фортеці Незалежної України" (web-довідка)


Україна багата на замки, але, на жаль, не настільки багата, щоб утримувати їх всі в гарному стані.

116 твердинь — або лише їх руїн — збереглося до нашого часу. Найвідомішими є замки Львова, Кам'янця-Подільського, Хотина, Мукачевого та інших міст на заході України.

До добре збережених та найбільших за розмірами фортечних споруд України належить Старий Арсенал, місто Київ, що став зразком урядової фундації під назвою Мистецький арсенал. Будівля розмірами 168×135 м зведена за проектом архітектора Йогана Міллера в стилі класицизм наприкінці XVIII століття.

Збереження пам'яток залежить не тільки від державних заходів, але й від рівня культури наших людей, часто байдужих до своєї історії. Необхідно припинити руйнування наших середньовічних замків, що є визначними пам'ятками європейської цивілізації, адже їх збереження може сприяти поверненню України до європейської спільноти, до якої вона завжди належала.

Колись Тернопільська область представляла біля сотні замків — зараз з них залишились лічені, а решта — в руїнах. На Львівщині понад триста населених пунктів, у яких в певний період були збудовані об'єкти оборонного призначення. Велика частина із них не збереглася внаслідок воєнних дій, пожеж, природного і людського руйнування, а також в результаті постійних змін та перебудов. Зараз в Україні є близько 25 замків та 8 з них — у Львівській області.

За даними кандидата історичних наук Сергія Трубчанінова, вчені налічують в Україні понад 5 000 пам'яток фортифікації, проте від більшості з них сьогодні немає й сліду.

Пропонуємо вашій увазі 10 найкращих :10. Збаразький замок

Замок побудований братами-князями Забаразькими, які вчилися у самого Галілео Галілея. Під час битви біля стін фортеці отримав смертельне поранення Іван Богун і загинув Нестор Морозенко (саме той, за яким у пісні "вся країна плаче"). Ці події надалі були описані у відомому романі "Вогнем і мечем".
Збаразький замок ©Yuriy Buriak


9. Замок-палац графів Шенборнів

Цей замок-палац унікальний у своєму роді. У ньому рівно 365 вікон, 52 кімнати, 12 вхідних дверей. Архітектор, напевно, любив числа та календарі. Навпроти замку був розбитий ставок, що за формою збігається з кордонами Австро-Угорської імперії в ті роки.
Замок-палац графів Шенборнів ©Yuriy Buriak


8. Свірзький замок

Фотогенічний замок на березі ставка. На жаль, ним ніхто не займається, замок просто стоїть порожній.
Замок Свірж ©kapitoliy.net.ua


7. Олеський замок

Маленький, але, тим не менш, симпатичний і доглянутий замок, до того ж зручно розташований.
Олеський замок ©tour-collection.com.ua


6. Хотинськаий замок-фортеця

Популярна у кінорежисерів фортеця, розташована в мальовничому місці на березі Дністра.
Замок-фортеця в Хотині ©Yuriy Buriak


5. Луцький замок

Замок Любарта - гордість Луцька. Єдиний збережений архітектурний пам'ятник України епохи Великого князівства Литовського.
Символ міста - замок Любарта ©Yuriy Buriak


4. Підгорецький замок

Великий і мальовничий замок-палац, є філією Львівської галереї мистецтв. На жаль, в ньому ніяк не закінчать реконструкцію, тому навколишня територія трохи запущена.
Замок Підгірці ©Yuriy Buriak


3. Білгород-Дністровська фортеця

Найбільша фортифікаційна споруда України.
Білгород-Дністровська фортеця ©1zoom.ru


2. Замок Паланок в Мукачево

Самий доглянутий і реконструйований замок України. Розташований на горі висотою 70 метрів, в 18 столітті був найсильнішою фортецею на сході Австрійської імперії.
Замок Паланок ©замкимира.рф


1. Замок в Кам'янці-Подільському

Самий мальовничий замок України. Розташований в дуже красивому місці, на скелі, довкола якої пролягає каньйон річки Смотрич.
Вид на замок з оглядового майданчику ©Yuriy BuriakНемає коментарів:

Дописати коментар