01.12.23

"Над прірвою великої біди" (10 корисних порад про СНІД)



1 грудня світ відзначає день боротьби зі СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. Символом боротьби зі СНІДом стала червона стрічка. Вона означає: «Я знаю про проблему ВІЛ/СНІДу і я не байдужий до неї». Сьогодні вже немає людини, яка б не чула про ВІЛ, СНІД. Багато людей в Україні вважають себе обізнаними з цього питання та що ця проблема – це щось далеке, що вона їх не стосується і не буде стосуватися в майбутньому. Варто пам’ятати, що будь-яка людина має однаковий ризик заразитися ВІЛ. Нині ВІЛ/СНІД загрожує всім незалежно від статі, сексуальних уподобань, способу життя, соціального статусу чи раси. Усі ми рівні перед ВІЛ-інфекцією, і лише від нас самих, від нашого розуміння ризику, від нашої поведінки залежить наше здоров’я. Ми повинні усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну родину. Тож, бережіть себе і своїх близьких.

Твоїй увазі декілька цікавих та корисних фактів про це захворювання.

1. За минулий рік в Україні зафіксовано понад 10 тис. випадків ВІЛ-інфекції.
З хорошого – це на 19% менше, ніж роком раніше (кожна пʼята людина, яка могла б бути діагностована, елементарно не здогадується про свій ВІЛ-статус через війну).

2. Близько 73% усіх випадків інфікування ВІЛ – наслідок незахищеного сексуального контакту.
З хорошого – якщо під час кожного сексуального контакту використовувати презерватив, тобі вдасться запобігти інфікуванню ВІЛ.

3. Незахищений анальний секс у 18 разів частіше є причиною інфікування ВІЛ, ніж вагінальний.
З хорошого – оральний секс є найбезпечнішим з точки зору інфікування ВІЛ.

4. За статистикою, кожен 13 чоловік, який має секс із чоловіками, живе з ВІЛ.
З не дуже хорошого – знають про це лише 4 з 5 (як і 90 000 українців, які теж живуть з ВІЛ, але не знають про свій статус і не приймають лікування).

5. ВІЛ – це звичайне хронічне захворювання (таке ж як цукровий діабет). Серйозності йому додає той факт, що повністю вилучити вірус із організму сучасній фармацевтичній науці поки не вдається.
З хорошого – відомо про три офіційно зареєстрованих випадки, коли вірус змогли вилучити з організму через трансплантацію стовбурових клітин від людини з природною стійкістю до вірусу.

6. Протікання захворювання можна контролювати та прожити абсолютно повноцінне життя, якщо людина, що живе з ВІЛ, приймає спеціальні препарати – антиретровірусну терапію (АРТ).
З хорошого – ці препарати в Україні доступні повністю безплатно.

7. Якщо вчасно виявити ВІЛ та почати приймати препарати, можна будувати щасливі стосунки без загрози передати вірус партнеру (і навіть зачинати здорових дітей).
З хорошого – одним із ключових відкриттів останніх років стала формула Н = Н (U = U), яка розшифровується, як «Не визначається = Не передається». Сенс цієї формули полягає в тому, що коли ВІЛ-позитивна людина приймає АРТ-препарати, то концентрація копій вірусу знижується до мінімуму і досягає невизначуваного вірусного навантаження, що своєю чергою унеможливлює передачу ВІЛ статевому партнеру.

8. Якщо ВІЛ не лікувати, інфекція поступово може перейти у СНІД. Вірус імунодефіциту вражає Т-лімфоцити – клітини-хелпери, які забезпечують імунну відповідь організму. Якщо вчасно не впливати на механізм інфекції, то вірус повністю поглине хелпери, і вірус імунодефіциту поступово перейде в синдром набутого імунодефіциту (СНІД).
З хорошого – не кожен випадок ВІЛ-інфекції переходить в розвиток СНІДу, але необхідно проходити регулярні обстеження на наявність інфекції (хоча б раз на 6-12 місяців) і своєчасно отримувати необхідне лікування.

9. Не існує вакцини проти ВІЛ.
Зате є суперефективні пігулки PrEP, при вживанні яких можна захиститися від ВІЛ навіть під час сексу без презерватива.

10. ВІЛ-позитивний статус не є приводом для виключення з військового обліку та отримання «білого квитка». Носіїв вірусу імунодефіциту з безсимптомним перебігом вважають обмежено придатними до проходження військової служби у мирний час, але придатними у військовий. Згідно з положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, у разі, якщо ВІЛ супроводжується розвитком паразитарних чи інфекційних захворювань, утворенням злоякісних пухлин тощо, то призовник звільняється від служби навіть у воєнний час і має право перетинати кордон.
                                        
 
                             
       І наостанок порада. Не варто використовувати термін «ВІЛ-інфікований», його вважають доволі грубим і здатним образити почуття людей, які живуть з ВІЛ-позитивним статусом. Краще використовувати термін «ВІЛ-позитивний(-на)» або «людина, яка живе з ВІЛ», адже життя дається кожному одне...

Немає коментарів:

Дописати коментар