30.11.24

"В передчутті Нового року" (давні українські традиції.)


Серед зимових свят одним з найцікавіших є свято Андрія Первозванного, чи, як його ще називають у народі, Калита.  Це 
дуже популярне в Україні церковне свято, присвячене одному з дванадцяти апостолів. В цей день  юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя. Звичаї та обряди в день цього святого мають дохристиянський характер: ворожіння, заклинання, ритуальне кусання калити, народні гуляння та обрядові танці.

Згідно з Біблією, апостол Андрій став першим, кого Ісус взяв в учні - саме тому він названий Первозванним. Він і його брат Симон (майбутній апостол Петро) були звичайними рибалками.


Андрій був присутній на Святій вечері та розп'ятті Ісуса, а також став свідком його воскресіння. Після вознесіння вчителя на небо став проповідником християнства і здійснив багато чудес. Зрештою Андрій прийняв мученицьку смерть на хресті, подібно до Ісуса.

Існує давня легенда, яка пов'язує Андрія з Україною. Одного разу під час своїх мандрів апостол зі своїми учнями прийшов у чорноморські степи. Піднявшись угору Дніпром, він присів відпочити й випити води на кручах. Милуючись краєвидом перед собою, Андрій напророкував, що саме тут буде побудовано велике місто, яке освятить усю землю. Через багато століть на тому місці заснували Київ.

Немає коментарів:

Дописати коментар